המקום – איך זה באמת עובד העניין עם אלוהים

הכל בר-ביצוע. תתארו לכם שזה יכול היה באמת להיות ככה.

אלוהים יושב יום ולילה, ללא הפסקה על יד שולחן קטן בבית קפה. אנחנו באים, יושבים מולו על כיסא ומבקשים בקשות. זה מה שאנחנו הרי עושים ממילא במפגש עם אלוהים, לא? מבקשים דברים. למשל שנהיה בריאים. שהילדים שלנו יהיו בריאים, שנהיה יפים, שיהיה לנו כסף, שנאמין בו. כל הזמן מבקשים. אז נגיד שממש היינו יכולים להיכנס לבית קפה כזה לשבת בכיסא מולו ולבקש.

"וְיִכּוֹן בְּחֶסֶד כִּסְאֶךָ וְתֵשֵׁב עָלָיו בֶּאֱמֶת" (מתוך התפילה לימים הנוראים).

השאלה היא האם היינו מוכנים לעשות עסקה עם אלוהים? האם בתמורה למה שאנחנו מבקשים אנחנו מוכנים לשלם מחיר? איך בעצם כל העסק הזה עובד?

קודם כל צריך לתת שם לבית הקפה. אלוהים לא יושב סתם בכל מקום. אלוהים הוא ה-מקום בעצמו. מלוא כל הארץ כבודו. אין לו מקום אבל הוא בכל מקום. אנשים מאמינים אומרים לפעמים "המקום ינחם אתכם". נראה הכי מתאים לקרוא לבית הקפה של אלוהים – "המקום".

אז אלוהים יושב ב"המקום" (במאי: פאולו ג'נובזה), בית קפה פשוט, עגול ופינתי. מרחוק הוא מזכיר את כדור הארץ. כשהחושך יורד הכיסאות עולים למעלה. כשיורד גשם אלוהים צוחק. את בית הקפה הזה מנהלת אישה ששמה "אנג'לינה" (מלאכית). אנג'לינה מאכילה את אלוהים כל הזמן. משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה הקטנות. אלוהים לא ישן אף פעם. הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל. אבל הוא מנמנם. ואז כאשר הראש נשמט קצת על החזה מגיעה אנג'לינה ומציע לו עוד קפה. אלוהים מסכים. אלוהים חייב קורבן, זקוק למנחה שלוש פעמים ביום וגם לכמה כוסות קפה בשביל לתפקד. אלוהים יראה את השה לעולה. עוד כוס קפה?

מה אלוהים אוכל? לפעמים חביתה, סלט או טוסט. בצהריים צ'יפס. מסתבר שגם הוא לא אוכל בריא. חוץ ממה שנותנת לו אנג'לינה לאכול הוא גם מקלף לבד, בעצמו, בעזרת סכין תפוח ירוק. חותך ממנו פרוסות קטנות ולועס לאט. למה דווקא תפוח? למה בלי קליפה? האם לאלוהים, כמו לי, יש בעיות שיניים והוא מפחד פשוט לתת ביס? נראה שאלוהים חובב תפוחים אחרת לא היה נוטע אותם בגן עדן.

דרך אגב, לא כל מי שניכנס לבית הקפה מאמין באלוהים. יש כאלה שלא. יש כאלה שסתם עוברים שם, לוקחים קפה לדרך או יושבים על הבר. אבל יש גם קבועים. תשע סיפורים, תשע מתפללים יש בבית הכנסת המאולתר הזה. חסר אחד למניין.

שיטת העבודה שלו מאוד פשוטה. בכללי אלוהים לא מתוסבך. הוא יושב וממתין. נכנסים אנשים ומבקשים דברים. רוב הבקשות הן בנושא בריאות. אבא שהבן שלו חולה בסרטן רוצה שבנו לא ימות. אישה שבעלה חולה באלצהיימר רוצה שבעלה יבריא, עיוור, מה הוא רוצה? לראות. יש גם בקשות בנושא אהבה ואושר. רווקה צעירה רוצה להיות יפה כדי שאף גבר לא יעזוב אותה יותר. אישה נשואה שבעלה איבד בה עניין מבקשת שהוא ישים לב אליה שוב ועוד אחת, נזירה שאיבדה את האמונה באלוהים רוצה לחזור להאמין בו שוב. גבר, מוסכניק, מבקש רק לילה אחד עם נערת פוסטר שתלויה אצלו עשרים שנה במוסך. אף אחד לא מבקש כסף. אף אחד לא מבקש בקשות שאנחנו לא היינו מבקשים. בסך הכל אנחנו רוצים בריאות, אהבה ואושר. זה הכל.

האם אלוהים טוב או רע? נראה שהוא מאוד נטרלי, קר רוח ולא מתרגש. אישה אחת רוצה לוודא שהיא לא עושה עסקה עם השטן. "תגיד לי שאתה לא השטן" היא אומרת לו. ואלוהים שותק. אחד אחר שואל  לשמו "תגיד לי איך קוראים לך". אבל אלוהים אומר שזה לא משנה. "אהיה אשר אהיה".

ואלוהים רושם. במחברת גדולה. בעט. יש לאלוהים מחברת עבה מאוד. הוא רושם הכל. לא ברור לפי מה מסודרת המחברת הזאת. לפעמים נראה שהוא פשוט פותח איזה עמוד, מדפדף קצת קדימה ואחורה ורושם. הספר פתוח והיד רושמת. "וְתִזְכֹּר כָּל הַנִּשְׁכָּחוֹת וְתִפְתַּח אֶת סֵפֶר הַזִּכְרוֹנוֹת. וּמֵאֵלָיו יִקָּרֵא.  וְחוֹתָם יַד כָּל אָדָם בּו."
כאשר מסתיימת משימה אלוהים שורף את הנייר בעזרת מצית פשוט. בקשותינו הופכת להיות עפר ואפרבתוך מאפרה קטנה מזכוכית.

הוא מדבר מעט מאוד. בעיקר, כמו פסיכולוג טוב, הוא שואל שאלות מנחות כמו "מה הרגשת?" "מה ראית?" הוא לא מביע אף פעם דעה. לא משכנע. רק מקשיב, רושם ומציע מחיר.

מחיר? משום מה חלק מהאנשים מופתעים וכועסים כשהם מבינים שעליהם לשלם מחיר. אבל למה שנקבל את הדבר שהכי חשוב לנו בחיים בחינם? הרי אנחנו רגילים לשלם על לחם, על מים וחשמל, על חניה ועל דירה. על בגדים ועל תכשיטים. אז למה שאלוהים פתאום ייתן בריאות ואושר בחינם? זה לא עובד ככה.

לכל בקשה יש מחיר. המחיר הוא משימה. ככה אלוהים מנהל את העולם. דברים צריכים לזוז. העולם הוא מכונה משומנת היטב וכדי שדברים ייקרו צריך לתת לבני אדם משימות. אתה רוצה בריאות לילד שלך? אין בעיה. זה חייב לבוא על חשבון מישהו אחר. ילדה אחרת צריכה לסבול. ככה זה. המשאבים מוגבלים. אם הילד שלך לא ימות ילד אחר ימות. אי אפשר שאף אחד לא ימות. הגיוני.

את רוצה להיות יפה? את צריכה לבצע שוד. למה שוד? מה הקשר? לא תמיד המשימה שאלוהים נותן מובנת. זה לא "אחד לאחד". לפעמים כן. לרוב לא. חוסר ההבנה של סיבה ותוצאה היא לא ליקוי אצל אלוהים. היא הבעיה של בני האדם. כל מי שבא לבקש בקשה רואה רק חלק מהתמונה. נקודת המבט האנושית מצומצמת. אנחנו לא מבינים איך דברים מתקשרים או מתחברים. זה נראה לא הגיוני שבשביל להיות יפה צריך לבצע שוד. אבל נניח שאישה לא יכולה לבצע שוד לבד. ואז היא צריכה גבר שיעזור לך ואז הגבר הזה מתאהב בה וחושב שהיא הכי יפה? בינגו. הבקשה התמלאה.

"כְּבַקָּרַת רוֹעֶה עֶדְרוֹ. מַעֲבִיר צֹאנוֹ תַּחַת שִׁבְטו. כֵּן תַּעֲבִיר וְתִסְפֹּר וְתִמְנֶה וְתִפְקֹד נֶפֶשׁ כָּל חָי.
וְתַחְתֹּךְ קִצְבָה לְכָל בְּרִיּוֹתֶיךָ וְתִכְתֹּב אֶת גְּזַר דִּינָם" (מתוך התפילה לימים הנוראים).

אלוהים מוכן כל פעם לעשות הסכם רק על בקשה אחת. בקשה אחת ומשימה אחת בכל פעם. אבל אפשר תמיד לבוא ולשנות את הבקשה ולקבל משימה חדשה. אין גם שום בעיה לוותר. להיפך. אלוהים אפילו מנסה להציע את זה. נגיד שאישה רוצה שבעלה יבריא מאלצהיימר. המשימה שלה היא להרוג כמה בני אדם חפים מפשע. למה? ככה אלוהים אמר. הרי אנחנו לא רואים את כל התמונה. הוא כן. הוא מכיר את כל הסיפורים והוא יודע גם את הסוף. אז אלוהים נותן לה משימה אכזרית. המחיר נורא כבד והיא מתלבטת. היא באה להתייעץ עם אלוהים מה לעשות. אז הוא אומר לה – אולי תוותרי? את לא חייבת לשלם את המחיר הכבד הזה. את לגמרי צודקת שזה מחיר כבד. את יכולה ללכת הביתה ולהשלים עם זה שיש לבעלך אלצהיימר בלי לנסות לשנות את המציאות. ואז את לא צריכה לשלם שום מחיר. את לא רוצה לשלם? אין עסקה. האם האישה תהיה מוכנה לוותר ולהשלים?

אלוהים דרך אגב לא נותן אף פעם משימות שאי אפשר לבצע. המשימות הן קשות. אלימות. לא מוסריות לפעמים. אבל הן ניתנות לביצוע. רק שהמחיר כבד.

לפעמים יש כאלה שרוצים להיות "יותר צדיקים מהאפיפיור". נגיד המוסכניק. הוא מבקש לילה אחד עם נערת הפוסטר. היא מציעה לו יותר מזה. מערכת יחסים. הוא לא בנוי לזה. אבל הבעיה היותר גדולה שהוא לא מוכן להרפות מהמשימה שאלוהים נתן לו. הוא הופך להיות קיצוני. הוא קיבל את מה שהוא רצה אבל זה לא מספיק לו. הוא לא מרפה מהמשימה. ראיתם פעם אנשים שעושים גם מה שאלוהים לא מבקש? ממציאים עוד ועוד המצאות ואומרים "אלוהים אמר". אלוהים מסביר לו בעצמו שמספיק. די. לא צריך את כל זה. העסקה הסתיימה. אבל ה"צדיק" בשלו. מי זה אלוהים שיחליט בשבילו? הוא יודע יותר טוב מאלוהים.

בני האדם הם בלתי צפויים ולא פעם לוקחים את המשימות למקומות שאלוהים לא התכוון אליהם. גם אז הוא לא מניד עפעף. לא יוצא משליטה כשהוא מבין שהמשימה הלכה לכיוון הלא נכון. אלוהים רק נותן את הבחירה. אפילו הוא לא יכול לדעת מה בני אדם יעשו איתה.

למה בעצם אי אפשר שכולם יהיו כל הזמן בריאים? למה הבריאות של האחד באה על חשבון הבריאות של האחר או למה האושר מוגבל? כי ככה זה. המשאבים מוגבלים. גם לאלוהים יש עוגה לחלק. אותם כללים שחלים על הכלכלה האנושית חלים גם על הכלכלה האלוהית. אלוהים הוא לא כל יכול. הוא רק מחלק את העוגה. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם לא את העוגה של אלוהים.

ועכשיו ספוילר. מה קורה אם גם לאלוהים יש בקשה? מי ימלא את הבקשה שלו? נגיד שאלוהים עייף. מאוד עייף. ברור שהוא מותש. יום ולילה של בקשות ומשימות. הכיסא מולו אף פעם לא ריק. "הלוואי שאני אוכל להפסיק לעשות את מה שאני עושה" אומר אלוהים יום אחד.

"זה בר ביצוע" – עונה לו אנג'לינה, מנהלת ה-מקום, את התשובה שהוא עונה בעצמו לכל מי שבא אליו. עכשיו היא זאת שיושבת על הכיסא מולו, בהיפוך תפקידים. ואולי בעצם ככה זה היה כל הסרט? הרי היא זאת שמנהלת את ה-מקום. היא רואה את התמונה המלאה. היא רואה גם אותו. השולחן והכיסא הם שלה. היא הופכת את המחברת לוקחת את העט ביד ומתחילה לרשום. עכשיו יש כבר עשרה אנשים למניין. אפשר להתחיל להתפלל.  ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד.

אם אתם אוהבים קולנוע ורוצים לדבר על זה, עם חברים, אצלכם בסלון, מוזמנים להזמין אותי להקרנה ודיון  על איזה סרט שתבחרו. אני אביא את המסך והמקרן. פופקורן ושתייה עליכם.

מוזמנים ליצור קשר – 0523428466

 

 

2 תגובות בנושא “המקום – איך זה באמת עובד העניין עם אלוהים

  1. ענת, איזה כייף שהצעת לי להצטרף אליך ולעמית לצפיה בסרט הגאוני הזה..כמה מחשבות והרהורים מלווים אותי מאז הצפיה בסרט אתמול ..והנה את מעלה את הדברים בכתיבה קולחת, עושה סדר במחשבות, מרתקת ,כמו תמיד!!! פותחת יומן לקביעת ערב הקרנה והרצאה בסלון ביתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: