נראתי מחוברת לאחרונה: יומן כתיבה וקולאז'ים

כתיבה 11

את הקטעים הבאים כתבתי כ"תרגילי כתיבה" במסגרת לימודי במכון מופ"ת בהתמחות "יוצרים כתיבה". את הקולאז'ים המלווים את הפוסט עשיתי בהשראת תרגילי הכתיבה.

כתיבה 4

יוצרים כתיבה הוא לא עוד קורס או סדנה בכתיבה יצירתית אלא שילוב מופלא וייחודי בין כתיבה אקדמית וכתיבה אישית (פואטית). את החלק של הכתיבה הפואטית מנחות לסרוגין הסופרת מירי רוזובסקי  (מחברת הספרים: "אותה האהבה, כמעט" ו"פעם בחיים") וד"ר מאיה קציר שבזכותה קניתי השבוע את "המדע החדש" והתאהבתי שוב בויקו אחרי השיעור שלה על מי שנחשב כאבי מדעי הרוח: ג'מבטיסטה ויקו.

כתיבה 5

אמנם (מילת ניגוד) העובדה שאני לומדת כתיבה קצת הרחיקה אותי מהבלוג שלי בשבועות האחרונים אבל הנה אני מתחילה שוב למצוא את הדרך לשלב בין כל סוגי הכתיבות : הכתיבה האקדמית, הכתיבה הפואטית, הכתיבה בבלוג ועוד כל מיני ז'אנרים של כתיבה (שליחת ווטסאפים למורה מלכה) כפי שתקראו בטקסטים עצמם.  יותר ויותר הולך ומתברר לי שאני כותבת על כתיבה.

רוב הקטעים מבוססים על דיאלוגים שאני מנהלת עם עודדי (כבר בן 10, כיתה ד'1) או על התכתבויות בווטסאפ עם המורה מלכה (מחנכת כיתה ד'1) או על מחשבות שלי הקושרות בין הורות ובין כתיבה עד כמה שהצרוף הזה נשמע הגיוני.

בשיעור אני כותבת את התרגילים בכל מיני מחברות שונות ומשונות, בתוך ספרי סקיצות או ספרי זכרונות ישנים (שכזכור אני אוספת) ובעיקר על דפי טיוטה. זה בניגוד להמלצה של מירי לכתוב במחברת מסודרת. אני מרגישה שדווקא הכתיבה בעט על גבי נייר או שלל ניירות, בתוך ספרי סקיצות ובספרי זכרונות ישנים נותנת לי תחושה של יצירתיות. כאילו שאם אני אכתוב מיד במחשב אז משהו מהטקסטים ילך לי לעיבוד ולאיבוד.

כתיבה

את התהליך האינטגרטיבי של שילוב כל סוגי הכתיבה מנחה פרופ' אילנה מרגולין. אחת המטלות למשל היא כתיבת "יומן" המתעד את תהליך הכתיבה. דווקא את היומן כן התחלתי לכתוב במחשב. ואז תוך כדי התהליך הרפלקטיבי של כתיבת היומן במחשב הבנתי שאני צריכה להתחיל להקליד את הקטעים שאני כותבת בשיעור ושבעצם לאט לאט נוצר כבר איזה גוף של כתיבה שהוא גם כתיבה על גוף כפי שתראו מיד באחד הקטעים הנקרא "גוף הטקסט".

כתיבה 6

הקולאז'ים נעשים לפעמים תוכדי השיעור עצמו או מיד לאחר השיעור. הם מורכבים תמיד משני סוגים של חומרי גלם: מילים ותמונות שאני מוצאת במוסף הספרים של הארץ או במוסף תרבות וספרות של הארץ וספרונים ללימוד הקריאה מסדרת "ספרוני" שהם נושא מאוד מאוד משמעותי העבודות האמנות שלי (צריך לכתוב עליהם פוסט נפרד). השילוב של העיתונים עם ספרוני הקריאה הם השילוב המועדף עלי והאהוב עלי ביותר להכנת קולאז'ים. אני מוצאת שיש שם את המילים והדברים שהכי קל להרכיב אותם לסיפור משלי.

כתיבה 7כתיבה 10

 

 

קריאה מהנה!

***********************************

המורה מלכה שלחה הודעה בווטסאפ:

"עודד לא העתיק מהלוח בשיעור תורה.

(מצורף צילום של הלוח)

תוכלי לעבוד איתו על זה בערב בבית?"

כתבתי לה: תודה.

חשבתי שבטח עד הערב אני אשכח.

שלחתי את התמונה לעודד בווטסאפ.

שלח: ?

כתבתי לו: תעתיק למחברת תורה.

שלח: ?????

בערב שאלתי אם כבר העתיק למחברת.

"בשביל מה"? אמר. "יש לי את זה כבר בווטסאפ".

שלחתי למורה מלכה אייקון של כלב וכתבתי לה שאני מצטערת אבל הכלב אכל את הווטסאפ.

עכשיו אני מחכה לתשובה.

כתיבה 12

***********************************

ב7:00 בבוקר עודד אמר שאתמול המורה מלכה הביאה להם טקסט.

"טקסט?" שאלתי

"כן. הלוח החכם התקלקל. אז הביאה טקסט"

"טקסט על מה?" שאלתי

"מה על מה? טקסט. הביאה טקסט".

"מה עם קליבלנד" הוא שאל.

הם ניצחו אמרתי לו. קליבלנד ניצחו

*******************************

בצהריים המורה מלכה שלחה ווטסאפ:

"הייתה הכתבה ועודד נלחץ. תוכלי לעשות לו את ההכתבה בבית בתנאי מבדק?"

היא צרפה את המילים: רופא, עורך דין, גנן, זמר, ספר, משורר, גננת, מנהל.

כתבתי לה: "תודה. אני אעשה את ההכתבה בתנאי מבדק"

בערב הכרזתי שיש הכתבה בתנאי מבדק. עודד התיישב ואני הכתבתי לו:

הטחבים והחזזיות שהתפתלו על הכתלים שיוו לטירה העתיקה מראה מבעית.

******************************

תחתמי שקראתי.

אני לא חותמת בלי לקרוא.  

האותיות היו גדולות ואני קראתי:

"בערב אורי לא רצה לשכב".

ענה על השאלות הבאות. כתוב במילים שלך:

  1. מדוע לא רצה אורי לשכב?
  2. עם מי לא רצה אורי לשכב?
  3. האם אורי לא רצה לשכב עם רמה ?
  4. האם רק רמה קמה אבל דנה עדיין נמה?
  5. אם אורי לא רצה לשכב ודנה לא נמה אז למה רמה קמה?

"מה אני אמורה לענות?" שאלתי את עודד

"תכתבי שכל התשובות נכונות. אני אחתום לך שקראת". ענה.

הנה עודד. תחתום פה, פה ופה. פה מספיק בראשי תיבות.

כתיבה 8      כתיבה 9

*********************************************

גוף הטקסט

את ביקשת ממני, יותר נכון דרשת, ממש בלשון ציווי "אני רוצה טקסט על הגוף שלך" ואני לא ידעתי מה יהיה. אמרת לי, חזרת ואמרת לי תכתבי על הגוף שלך. ואני היססתי והיססתי.

בלילה חלמתי שלא עמדתי במטלה ועפתי מהקורס. והתמונה שלי עפה מהקורס בגלל שלא כתבתי טקסט על הגוף שלי העיקה עלי. זה הרי הגוף שלי ואני יכולה לעשות בו מה שאני רוצה אבל את, כמו כולם, תבעת ממני שוב ושוב תכתבי על הגוף שלך או שלא תוכלי להיות פה יותר. 

לא בחרתי לכתוב על הגוף שלי ואף על פי כן לקחתי את הנוצה, טבלתי בדיו והתחלתי לכתוב. מיד חשתי במגע הלא נעים של הנוזל על העור. בהתחלה רק נסחפתי לשרבט משהו. הפיתוי לכתוב מספרים על היד הלך וגדל ונאבקתי בו. המלחמה נגמרה, הגרמנים הפסידו, אושוויץ זה לא פה.

בלילה חלמתי שבקשתי ממך לכתוב על גוף אחר, אולי של בובה, ולא על הגוף שלי. יש לי בובת חלון ראווה אמיתית בסטודיו ואני יכולה לכתוב עליה מגילות שלמות הצעתי לך. והרי את בעצמך אמרת בשיעור שאפשר לכתוב על גוף שלישי ואמרת את המילה הזרה ואני אהבתי את המילה הזאת "הזרה" וכתבתי אותה על הגב של כף היד שלי איפה שהיינו רושמים פעם מספרי טלפון חשובים כשלא מצאנו אף חתיכת נייר לכתוב עליה. אבל את אמרת שרק על הגוף שלי אני אכתוב וסגרת את הדלת ולא יכולתי לעבור את הסף. לא של הכיתה ולא של הכתיבה.

ככה עברו עלי הימים. בלילות הייתי חולמת שאני נשארת מחוץ לכיתה ובבוקר כשהייתי מתעוררת הייתי כותבת את המילה הזרה על הגוף שלי. אחר כך בהדרגה התחלתי לכתוב גם אולם, אף על פי כן ולמרות. והגוף שלי הפך להיות טקסט מוזר של מילות ניגוד. לא ידעתי אם אפשר לכתוב את המילה הדרה כי לא אמרת אותה בשיעור ולא רציתי לעשות שום דבר שיכעיס ובטח לא לחצות גבולות. כבר חציתי גבולות במקום שהחציה מסוכנת ורציתי להיות ילדה טובה. רציתי לכתוב על הגוף שלי רק מה שמותר. החלטתי לשאול אותך ואת בנדיבות אמרת שלא משנה מה אני אכתוב כל עוד אני אכתוב על הגוף שלי. ושוב לא הייתי אבודה.

כתיבה 1

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: